Gittim Gördüm Tattım

Kendi Şarkını Bul

20130424-121327.jpg

Garip ama güzel bir gün. Bir yandan kahvemi içiyorum, bir yandan güneşi iliklerime kadar hissediyorum. Tam karşımda erengüller var, arada bir yanıma gelen kitabımla kovaladığım arıcık.. Yapay da olsa su sesi. Özlediğim atmosfer.. Kalbimde, beynimde dolaşan tek bir hikaye, tek bir cümle var, “Kendi şarkını bul”

İrvin Yalom’un Annem ve Hayatımın Anlamı kitabında geçen bir cümle bu. Paylaşmak istedim, şarkımı bulmak umuduyla.

“Bir zamanlar hayatındaki baskılardan bunalan bir çakal varmış. Bütün gördüğü çok sayıda aç yavru, çok sayıda avcı, çok sayıda tuzakmış.
Böylece bir gün tek başına kalabilmek için kaçar. Birden tatlı bir melodi in notalarını duyar, iyilik ve huzur melodisidir bu. Melodiyi ormandaki açıklığa kadar takip ederek bir kütüğün üzerinde güneşlenip şarkı söyleyen çekirgeyle karşılaşır.

“Bana şarkını öğret” der çekirgeye. Cevap gelmez. İsteğini yineler. Ama çekirge sessiz kalır. Sonunda çekirgeyi yutmakla tehdit edince çekirge kabul ederek güzel şarkısını çakal ezberleyene kadar tekrarlar. Çakal yeni şarkıyı mırıldanarak ailesine doğru yola çıkar. Birdenbire bir yaban kazı sürüsü havalanarak dikkatini dağıtır. Kendini toparlayıp şarkıyı yeniden söylemek üzere ağzını açınca şarkıyı unuttuğunu fark eder.

Bu yüzden yeniden ormandaki güneşli açık alana döner. Ama o gelene kadar çekirge kabuk değiştirmiş, boş kabuğunu aynı kütüğün üzerinde bırakmış ve ağaç dalına uçmuştur. Çakal şarkıyı sürekli olarak içinde tutmak için hiç vakit kaybetmez. Çekirgenin hala içinde olduğunu düşünerek bir hamlede çekirgenin kabuğunu yutar. Eve dönerken yine şarkıyı bilmediğini keşfeder. Mideye indirdiği çekirgeden öğrenemeyeceğini fark eder. Çekirgeyi dışarı çıkarıp öğretmeye zorlaması gerektiğinden, bıçağı alıp karnını keser. O kadar derin keser ki ölür.”
“İşte böyle Irv,” dedi Paula bana sevgi dolu mutluluk veren bir gülümsemeyle. Uzanıp elimi tuttu, sonra kulağıma doğru eğilip fısıldadı, “sen de kendi şarkını bulmalısın.”

20130424-121315.jpg

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s