Röportajlar

Selva Gıda Röportajı

Selva Gıda Zeynep’in Yemek Günlüğü’ne Konuk Oldu

Hiç şüphesiz makarna denince ilk akla gelen markalardan biri, Selva. Mutfağımdan eksik olmadığı gibi blogumdan da eksik olmasın dedim, böylece birazdan okuyacağınız röportaj çıktı ortaya. Makarnanın bizim usüle nasıl çevrildiğini,  Türkiye ve Dünya’daki ilklerini Selva Gıda Kurumsal İletişim ve Halkla İlişkiler Uzmanı Can Bozyokuş ile konuştuk. Röportaj teklifimi kabul edip, bloguma konuk olduğu için bir kez daha Can Bey’e çok teşekkür ederim.

036
Selva ile yolunuz nasıl kesişti?

Can Bozyokuş:  Cevap vermekten her zaman mutluluk duyduduğum bir soru bu. Henüz okuldayken bir marka dersinde Selva’nın yöneticileri ziyaretimize geldi. Aramızda sıkı bir bağ oluştu, dolayısıyla beni yanlarında görmek istediler, o gün bugündür Selva’dayım.

Selva güvenerek kullandığımız acaba demediğimiz gıda markalarından, bu farklılığı nasıl yarattınız?

fotoğraf (31)

C.B: Hiç kolay olmadı elbette.. Zamanla başardık.Biz 360 derece iletişime inanan bir markayız. Bütün ürünlerimizi açık yüreklilikle, ayrıntılarıyla anlatmaya çalışıyoruz ve her zaman diyoruz ki, biz makarna satmıyoruz,  Selva satıyoruz. Tüketicimiz bizi tercih ederken bir paket makarna değil, bir paket Selva satın alıyorlar. Bu farkındalıkla tercih ediliyoruz.”Selva’nın ürünüyle yaptığımda bu lezzete ulaşabiliyorum” düşüncesine sahip bir kitlemiz var. Tüketiciye çok çabuk dönebiliyoruz. Şikayetleri ve önerileri dikkate alıyoruz. Kalite kontrol sistemini dünya standartlarının üzerinde yönetmeye çalışıyoruz. Bu anlamda fabrikamız sık sık farklı ülkeler tarafından denetleniyor. Ya ödül ya da tebrikle ziyaretlerini sonlandırıyorlar.

Üretiminiz makarnayla da sınırlı değil. Undan irmiğe, irmikten mantıya birçok ürününüz mevcut.

C.B: Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, Türkiye’nin en fazla üretimine sahip makarna markalarından biriyiz. 26 çeşit makarnamız var.


Makarnalarınız kendi içinde de kategorilere ayrılıyor değil mi? Ziyafet Sofrası gibi?

C.B: Evet evet, çok güzel bir yere değindiniz. Kendi içinde de kategorileri var. Mesela tüketici salata yapmak için makarna alıyorsa, yapacağı lezzete uygun makarna üretip, farklı ambalajlarda satışa sunduk.  Ziyafet sofrası ise, ana yemek olarak servis edilecek makarnaların bulunduğu grup.  Kategorilendirdiğimiz makarnaları farklı ambalajlarla satışa sunup müşterilerimize kolaylıklık sağlamayı amaçladık. Anadolu Lezzetleri kategorimizdeyse kepekli,ıspanaklı, soyalı mantılar var. Dünyada ilk meyveli irmiği biz ürettik. Son olarak mutfakseverlerin kolaylıkla tüketebileceği  “elenmiş un” u ürettik. Diğer sorunuza dönecek olursak, yerimizde saymamaya gayret ediyoruz. Her altı ayda bir yeni ürünle, yeni bir söylemle kamuoyuna hizmet etmek birinci  politikamız.

024Şipşak makarna da Türkiye’ye getirdiğiniz ilklerden. 3 dakikada makarna fikri aklınıza nereden geldi?

C.B: Üreticiyseniz yerinizde sayma hakkınız yok. Tüketicinin ihtiyaçlarını yakından takip etmeli ve sürekli araştırma halinde olmalısınız. Malumunuz toplumumuz yoğun ve hızlı yaşıyor. Zamanını çok iyi kullanmak zorunda. Yoğun tempodan yemek yemeye vakit bulamayanlar için makarnanın yapısıyla oynamadan, kalıp özelliklerini incelterek 3 dakikada pişen “Şipşak Makarna “yı ürettik.
İtalya’da bir kişi yılda 24 kilo makarna tüketirken biz 6 kilo tüketiyoruz.

Makarna ülkemizde misafire sunulan yemek grubunda değil. Bizim Usule çevirmek kolay olmadı elbette?

C.B: Hakikaten öyle, makarna Türkiye’de kabul görmüş bir yemek değil. İtalyada bir kişi yılda 24 kilo makarna tüketirken, ülkemizde bu sayının 6 kiloyla sınırlı kalması “tüketimi nasıl arttırabiliriz” diye düşünmemize sebep oldu. İtalyanların, komşu ülkelerimizin  tüketiminin kaynağında sosların yattığını gördük. Türk insanı maalesef makarnayı 5 çeşit sosla tüketiyor; tereyağ-salça, garnitür, kıymalı sos, yoğurt ve peynir.  Ama biz ana yemeklerle de, ciğerle, fasulyeyle, musakkayla da  tüketebileceğini gösterdik. Pilavdan daha sağlıklı olduğunu da yaptığımız çalışmalarla duyurmaya çalıştık. Bu şekilde makarnayı bizim usül haline getirdik.

Ürünlerinize niçin tüm marketlerden ulaşamıyoruz?

C.B: Maalesef ürünlerimize Marmara bölgesinde her marketten ulaşabilmek mümkün değil. Ama ürünlerimize ulaşamayanlar Facebook’tan bize mesaj atıp,  “ben şurda oturuyorum, ürünü en yakın nerede bulabilirim” derlerse en geç bir saat içinde cevap alıp, ürünlerimize ulaşabilirler.

Dijital dünyadaki hızlı gelişmeleri fark edip dahil olan markalardan birisiniz. Değişim ve uyum sürecinizi nasıl değerlendiriyorsunuz?

C.B: Tüketicimizi yakından takip ederek, dijital dünyada yeni kurulan dünyaya ayak uydurduk. Baktık ki tüketici internette, baktık ki tüketici sosyal medyada. O zaman biz de olmalıyız dedik. Sosyal medyanın ülkemizde varoluşundan itibaren aktif ve başarılı kullanan ilk makarna markası olarak da ödüllendirildik.

Bloglar da bu dünyanın bir parçası. Ortak bir çalışma yapmayı düşünür müsünüz?

C.B: Çok sevilen bloggerlardan biriyle çalışıyoruz zaten. Gelen projeye  göre yeni bir ortak çalışma da yapabiliriz. Zaten blogların marka sadakatine inanıyoruz. Ancak sosyal medyayı kendi mutfağımızla yönetmeyi tercih ediyoruz. Kendi yönettiğimiz sayfalardan kitlemize ulaşmaya çalışıyoruz. Reklam talep eden blogger dostlarımız da oluyor, bu anlamda ortak bir çalışma yapmadığımızı söylemeliyim. Bloglarını değerlendirdikten sonra takipçi sayısına göre, kullandığı fotoğrafların kalitesine göre, kullandığı dile göre ve sunduğu lezzetlere göre reklam değil ama ürün desteğinde bulunabileceğimizi söylüyoruz.

Selva’yı nereden takip edebiliriz?

İnternet sitemizden ve facebooktan rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
http://www.selva.com.tr/
https://www.facebook.com/selva

 

Reklamlar

Selva Gıda Röportajı” için 2 yorum

  1. Canımm Zeynep’imm güzel yüreğine sağlık.Ne güzel röportaj olmuş.Bizleri Selva makarna hakkında aydınlattınız.Sana ve Can beye bu güzel paylaşımlarınızdan dolayı çok teşekkür ederim tatlım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s