Etkinlikler

Zeynep Şirin Köyünde:)

20131226-211322.jpg

Food&Travel dergisinin seyahat sayfasında “mantar toplama etkinliği” başlığını görünce telefona sarıldım, hemen en yakın etkinlik için kaydımı yaptırdım. Okuldaki arkadaşlarıma bahsedince, “e hadi ne duruyoruz beraber gidelim” dedik. Koşuşturmaya başladık. Bir yandan ilk kez böyle bir etkinliğe katılıyor olmanın verdiği heyecan, bir yandan sepet, çakı, fırça alışverişi sürerken en nihayet etkinlik günü geldi çattı.
Ayşe’yle erken saatlerde düştük Mecidiyeköy yollarına, kolumuzda sepet, sırtımızda çanta:) Mantar şapkalı rehberimizi görünce atladık etkinlik için ayarlanan otobüse, yoldan Özlem’imizi de alıp, keyifli bir yolculuğun ardından Şile’de çay-kahve molası verdik. Bu esnada Jilber Beyle sohbet etme fırsatımız da oldu.

Belki biliyorsunuzdur, Jilber Barutçiyan Türkiye’nin ilk ve tek mikoloğu, yani mantar uzmanı. Mantarlara ilgisi merakla başlamış, ardından hobisi haline gelmiş ve son olarak İsviçre’de uzmanlığa dönüşmüş. Üstelik öyle kısa sürede kazanılan bir uzmanlık da değil, 20 seneyi aşkın bir süre boyunca mantarlar hakkında ne var ne yoksa öğrenmiş. Üyesi olduğu İsviçre Mantar Uzmanları Kuruluşu’nun diplomasını 2006 yılında alıp, ülkesine dönmüş.
Türkiye’nin zengin mantar florasına sahip olduğu ancak bu konuda bir kaynak bulunmadığı, büyük ticari potansiyelin değerlendirilmediği, mantar zehirlenmeleri ve ölümleri dikkatini çeken konular arasında yerini alıyor. Bu zehirlenme ve ölümlerin önlenmesi, mantar konusunda bilgili kişilerin yetişmesi, mantarların ticari potansiyelinin gerçekçi bir biçimde öğrenilmesi için eğitimler veriyor. Türkiye’nin Mantarları adında bir kitabı var. Bu kitapta doğada görüp göremeyeceğiniz yüzlerce mantar hakkında bilgi edinebilmeniz mümkün.
Etkinliğe dönecek olursak, Ayşe, Özlem, ben ve bir iki kişi dışında herkes kurslara düzenli olarak katılıyorlar. Mantar konusunda da oldukça ilerlemişler.

20131227-100952.jpg
Jilber Bey bize “grup grup ayrılın, gidin bulduğunuz mantarları köküyle sepetinize atıp şu şu saatte burada olun” dedi, Özlem ve Ayşeyle beraber saldık kendimizi çayıra:) Bu etkinlikte öylesine eğlendim öylesine eğlendim ki.. Daha önce doğayla böylesine yakınlaştığımı hatırlamıyorum. Çocukluğumda bir kere olsun toprağı eşelemişliğim, ağaca tırmanmışlığım efendime söyleyeyim yeşilliklere uzanmışlığım yoktur:) Ayşe önde biz arkada mantar aramaya başladık. Ayşe’nin gözleri mübarek fıldır fıldır. Toprağın üstünü bırakın altını bile görebiliyor:)) Birazcık kıskanmadık da değil hani. Neyse biz de bulduk bir şeyler, şirinler mantarı falan.. Doldurduk sepetimizi ağzına kadar. Gruplar birleşince bir baktık ki en çok çeşit bizde:)
Yenilebilir mantarları da bir güzel pişirip mideye indirdik:)

20131227-103625.jpg
Öyle ki, Jilber Hoca Ayşe’nin toprak altında bulduğu bir mantarı laboratuvara göndereceğini söyledi:) Topladığımız mantarların hangisi zehirli ,hangisi öldürücü etkiye sahip, hangisi yenilebilir gördük, öğrendik.
Etkinlik sona erince, taktık sepetleri kollarımıza, düştük evin yoluna..

20131227-103502.jpg

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s