Uncategorized

Floransa’ya Gelen Yemek Kültürü

catherine-de-medici

Mutfak okulunda öğrendiğimiz önemli isimlerden biri de II.Henry ile evlenen Catherine de Medicis’ti. Fransız mutfağını yanında getirdiği aşçılarla şekillendiren İtalyan gelinin ismini derslerde çok kez andık.
Bugün Deniz Gürsoy’un Baharat ve Güç kitabını okurken bir kez daha rast geldim bu isme.  Ama bu defa Fransa’ya yemek kültürünün nasıl geldiğini değil, Floransa’ya nasıl geldiğini anlatan bir hikaye de rastladım. Ben aradan çekilip sizi yemek kültürünün Floransa’ya nasıl geldiğini anlatan hikayeyle baş başa bırakıyorum..

Baharat-ve-Guc_158357_1
“1004 yılında Venedik dükünün oğlu Giovanni Orsoleo, İstanbullu Maria ile evlenip gelini Venedik’e getirir. Maria çeyizinde çatalla gelmiştir. Herkesin hayretleri içinde lokmalara böldürttüğü yemeklerini iki uçlu altın çatalıyla zarif hareketlerle yer. Giovanni’nin Bizans’tan evlenmesini hoş karşılamayan kesimler bu şeytan alametinden hiç mi hiç hoşlanmaz.
O sıralarda Venedik’i etkisi altına almış olan salgın hastalığı bile Maria’nın getirdiği bir felaket olarak yorumlarlar.
Maria Venedik’e yalnızca bir çatalla değil, Bizanslı aşçılarıyla gelmiştir. Kısa bir süre sonra Venedik sarayının yemek odasını çatal sesleri kaplamakla kalmayacak, yemekler de bol baharatlı hale gelecek ve bu moda başta Floransa olmak üzere İtalya’ya yayılacaktır. Tabii çatal da..”

Reklamlar

Floransa’ya Gelen Yemek Kültürü” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s