Uncategorized

Dünya süt günü kutlu olsun

 

Bugünün yani 21 Mayıs’ın Dünya Süt Günü olduğunu biliyor musunuz?

Ülkenin her yanında şenlikler ve süt dağıtımıyla bu özel gün kutlanıyorken, gelin sütün tam olarak ne demek olduğunu Larousse gastronomique ansiklopedisinden öğrenelim:)

Süt: “Sağlıklı, iyi beslenen ve bitkin düşürülmeyen bir süt ineğini, tamamıyla ve kesintisiz biçimde sağılmasından elde edilen” (Fransa’da yasal tanımlamadır) beyaz, yarı saydam ve hafif şekerli sıvı.
Dişi yavrularını beslemek için salgıladığı çok dengeli bir besin olan süt, bu özelliğiyle en eski çağlardan beri verimlilik ve zenginlik sembolü olmuştur: Kitabı Mukaddes’te sözü edilen Kenan diyarı, “süt ve bal”ın aktığı bir ülkedir. Musa, koyun ve inek sütünü Tanrı’nın birer lütfu olarak nitelendirmiştir.

Asya ve Hindistan’da hörgüçlü öküz ve manda sütü kutsaldır. Eski Yunanlar ve Romalılar, özellikle keçi ve koyun sütüne değer verir, aynı zamanda kısrak, deve ve eşek sütünü de severlerdi.

Günümüzde Fransa’da bir hayvan türü ibaresi taşımayan “süt” terimi, yaygın olarak satışa sunulan ve tüketilen tek ürün olan inek sütü için kullanılır. Temel bir besin (100 gr’da 65 kcal) olan inek sütü, litre başına ortalama 32 gr su, 35 gr emülsiyon halinde yağlı madde, 32 gr azotlu madde (%95 oranında protein, bunlardan biri yoğurt biçiminde pıhtılaşan ve süte beyaz rengini veren kazeindir), 45 gr laktoz (düşük bir şekerlendirme gücü olan süt şekeri), çok sayıda mineral(7-10 gr, özellikle kalsiyum) ve çok çeşitli vitaminler içerir. Süt, bileşenleri doğrultusunda üretilen peynirin doğasını etkiler: Gravyer için çok taze ve az asitli, camambert için biraz asitleştirilmiş olması, pont-l’eveque içinse sağıldıktan hemen sonra kullanılması gerekir. Tereyağın tadı da ineklerin beslenme biçimlerine göre değişir.

Sütün içerisinde bol miktarda mikrop vardır. Bunlar sütün doğal pıhtılaşması sırasında rol oynasalar da hastalıklara da yol açabilirler. Bu nedenle sütü saklamak için mikroorganizmaların gelişimini engelleyen soğuğun ya da bunları yok eden sıcağın (pastörizasyon ve sterilizasyon) kullanılması gereklidir.

Larousse gastronomique ansiklopedisi, sayfa:1003-1004

Görsel; Zeynep Özcan arşivi

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s